Потпредседница Владе Србије и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић уручила је данас у Смедеревској Паланци уговоре представницима 38 локалних самоуправа чији су пројекти одобрени на јавном позиву за енергетску санацију објеката од јавног значаја. Она је нагласила да не постоји град или општина у Србији која није учествовала бар у једном од осам позива у претходном периоду.
– У реализацији програма енергетске санације учествовало је или учествује 25.000 домаћинстава. Влада Србије је, у сарадњи са јединицама локалне самоуправе, издвојила 2,7 милијарди динара да бисмо подигли овај пројекат на ноге. Подаци кажу да Србија троши четири пута више енергије да произведе једну јединицу бруто друштвеног производа од свих земаља ЕУ, као и да домаћинства троше два пута више енергије по метру квадратном од домаћинстава у земљама ЕУ и то је разлог зашто смо желели да покренемо овај пројекат и зашто смо желели да уштедимо електричну енергију – рекла је Михајловићева.
Она је додала да рачуница показује да су тамо, где се радило прошле године на енергетској санацији, рачуни мањи за 20 до 35 процената.
– Наставићемо да расписујемо позиве на свака два или три месеца, наставићемо да подижемо ниво субвенција општинама које заиста имају мале буџете, за њих ће субвенције бити 70 посто – рекла је потпредседница Владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић данас у Смедеревској Паланци.
Општина Власотинце добила је 23,6 милиона динара за постављање фотонапонске соларне електране код Црпне станице Бољаре, што чини 70% потребних средстава, а осталих 30 процената, односно 10,1 милион обезбедиће локална самоуправа.
– За нашу општину је веома важно да смањи трошкове струје у производњи воде за пиће јер смо претходних година највише проблема имали са дугом за струју у ЈКП Водовод. Обезбеђивање оваквог вида енергије у доба енергетске кризе допринеће енергетској и финансијској стабиности система водоснабдевања – рекао је председник општине Власотинце Братислав Петровић.
Цена струје у структури цене воде власотиначког „Водовода“ учествује са 20 процената, што је, кажу стручњаци, висок проценат, који значајно увећава трошкове производње и прераде воде. То пројекат за чију реализацију је општина Власотинце добила субвенцију чини још значајнијим.